- Zdrowe odżywianie
- 12 sierpnia 2020
Właściwości miodu słonecznikowego
Słonecznik to piękna roślina o wyjątkowo dekoracyjnych, żółtych kwiatach. Jest ona rośliną jednoroczną, która dorasta nawet do 2,5 wysokości. Sadzi się ją głównie w celu pozyskania ziarna, które można jeść na surowo lub przerabiać na olej roślinny. Słonecznik to również roślina miododajna, z której uzyskuje się wyjątkowo cenny i smaczny miód słonecznikowy.
Miód słonecznikowy – skarb natury.
Słonecznik to roślina, którą chętnie odwiedzają pszczoły i bardzo go sobie cenią za dużą ilość produkowanego pyłku. Dzięki temu, w czasie kwitnienia słonecznika, można pozyskać wyjątkowy pod względem smaku i konsystencji surowy miód słonecznikowy, który składa się w 45% z pyłku słonecznikowego. Charakteryzuje się on wysoką zawartością cukrów prostych, takich jak fruktoza i sacharoza a niskim poziomem sacharozy. Ponadto bogaty jest w różne związki fenolowe, flawonoidy oraz różne biopierwiastki. Posiada on intensywnie żółtą, żywą barwę. Miód słonecznikowy jest miodem o średniej słodkości i wysokim poziomie kwasowości.
Dlaczego warto spożywać miód słonecznikowy?
Miód słonecznikowy posiada szereg zalet, dla których warto włączyć go do swojego jadłospisu. Uznawany jest za jeden z najczystszych miodów. Słonecznik to wyjątkowo odporna roślina, więc często hodowle udaje się prowadzić ekologicznie bez dodatkowych środków owadobójczych. Oprócz tego słonecznik posiada możliwość zatrzymywania wszelkich zanieczyszczeń w swojej łodydze. Dzięki temu szkodliwe substancje nie docierają do kwiatostanu, a pszczoły zbierają czysty nektar.
Drugą zaletą miodów słonecznikowych jest ich szybka krystalizacja. Dzięki temu zyskuje on twardą, zbitą konsystencję, którą za część klientów uważana za wadę. Zupełnie niesłusznie. Spożywanie skrystalizowanego miodu przynosi wymierne korzyści zdrowotne. Specjaliści sugerują aby wkładać pod język grudkę skrystalizowanego miodu i powoli ja rozpuścić. Dzięki temu uzyskamy maksymalny dostęp do wszystkich cennych składników.
Dlaczego miód słonecznikowy jest rzadko spotykany w sklepach?
Głównym powodem, dla którego rzadko możemy się natknąć na miód słonecznikowy w sklepach, jest problem z jego odpowiednim pakowaniem. W związku z tym, że wyjątkowo szybko krystalizuje i traci swoją płynna konsystencję, są kłopoty aby zdążyć z nalaniem go do opakowań końcowych. Dodatkowo skrystalizowany miód nie cieszy się uznaniem klientów. Często uważają oni, że twardy miód może być przeterminowany lub stary.
Z tego powodu, wielu producentów decyduje się na podgrzewanie surowego miodu aby powrócił on do płynnej konsystencji. Proces ten jest bardzo szkodliwy dla dobroczynnych właściwości miodu. W podgrzanym miodzie następuje rozkład enzymów, przez co traci on swoje właściwości antybakteryjne. Dodatkowo traci często smak i kolor oraz ulega przyspieszonemu starzeniu.
Surowy miód słonecznikowy może być bez wątpienia zaliczany do tak zwanych superfoods. Jest znany z działania antybakteryjnego, dzięki czemu skutecznie hamuje rozwój bakterii i grzybów. Doskonale sprawdza się jako środek przeciwzapalny w sezonie grypowym. Pomaga w chorobach układu pokarmowego. Lekarze często zalecają go jako zdrowszą alternatywę dla cukru.
Dowiesz się więcej na https://centrumwitalnosci.pl/miod-slonecznikowy-wlasciwosci-cena-zastosowanie-sklad_myny.a >>
Najnowsze Artykuły
- Blog
- 24 października 2023
Rodzaje likieru: Zanurz się w świat aromatycznej rozkoszy
- Mięso, wędliny i ryby
- 30 września 2022
Fakty o kebabie
- Zdrowe odżywianie
- 15 września 2022
Jak zdrowo przybrać na wadze
Kategorie
- Nabiał 12
- Mięso, wędliny i ryby 8
- Owoce i warzywa 5
- Produkty zbożowe 11
- Zdrowe odżywianie 13
- Blog 6